Doprava ZDARMA na objednávky od 1 200 Kč!

Zúčastněte se s námi Ptačí hodinky!

Ptačí hodinka je každoroční akce, která spojuje milovníky přírody, ornitology i rodiny s dětmi a pomáhá shromažďovat důležité informace o ptácích, kteří obývají naši krajinu. Tato akce se koná už sedmý rok a jejím cílem je zaznamenat co nejvíce různých druhů ptáků, které lidé uvidí na určitém místě během jedné hodiny.

Organizátorem je Česká společnost ornitologická (ČSO) a zapojit se může každý – ať už bydlíte ve městě, nebo na venkově. Akce probíhá vždy na začátku roku, letos bude ve dnech 10. – 12.ledna 2025.

Víte, proč se Ptačí hodinka dělá?

Ptačí hodinka má nejen vzdělávací a zábavný charakter, ale hlavně pomáhá odborníkům monitorovat změny v populacích ptáků. Každý rok může přinést nové informace o tom, jak se ptáci adaptují na změny v prostředí, jakým jsou například klimatické změny, změny krajiny nebo nové trendy v chování.

Podle údajů, které účastníci akce poskytnou, mohou odborníci lépe pochopit, jakým způsobem se ptáci přizpůsobují změnám v prostředí, a mohou se tak zaměřit na ochranu druhů, které jsou ohrožené nebo na vzorcích migrace, které jsou pro přírodu důležité. Navíc účastníci získají cenné informace o ptácích, které žijí v jejich okolí, a přispívají tak k vědeckému výzkumu, aniž by museli být odborníky. 

Kde je nejlepší ptáky sčítat?

Kdekoliv – na zahradě, na balkoně, v parku, u lesa… Vyberte si takové místo, na kterém rádi strávíte hodinu pozorováním ptáků. Nejlepší je z tepla domova sledovat krmítko pravidelně zásobené kvalitní a rozmanitou stravou. Ptáci si zvyknou jej navštěvovat a vy budete mít pestrou podívanou.

Po dobu sčítání zůstaňte na vybraném místě – nesčítejte na procházce. Při procházce byste totiž výrazně zvětšili území, na kterém sčítáte a zkreslili tím výsledky. Navíc během pohybu krajinou mnohdy zaznamenáte jiné druhy, než když stojíte dlouho na jednom místě, což by opět ovlivnilo výsledek.

 Jak přesně máte sčítat?

Berte v úvahu všechny ptáky, které během své hodiny spatříte – není důležité, zda přímo přistáli na krmítku nebo jen prolétli kolem. Pro správné vědecké výsledky je podstatné, abyste žádného ptáka nezapočítali dvakrát. Proto pro každý druh zaznamenáváme nejvyšší prokazatelný počet jedinců, který se objevil v našem zorném poli. Za každý druh nahlásíte jen jedno číslo – počty samců, samic či mláďat nerozlišujeme.

Co pro sčítání potřebujete?

  • Místo, odkud budete pozorovat – nejlépe krmítko s kvalitní potravou.
  • Hodinu času ve vyhlášeném termínu.
  • Formulář k zaznamenávání - buď elektronický formulář v mobilu či počítači nebo tužku a sčítací arch z letáku s kresbami nejčastějších hostů na krmítku, který nám zápis v terénu usnadní.
  • Hodit se může i dalekohled a příručka k určování ptáků. 

Jak a kam máte poslat svá pozorování?

Vyplněním elektronického formuláře: https://ptacihodinka.birdlife.cz/online-form/

Elektronický formulář se dá využít dvěma způsoby:

buď online během pozorování – na začátku si jej otevřete, spustíte časovač a pak už jen jednoduše zaznamenáváte nové ptáky, které jste viděli,

nebo si na pozorování můžete vzít papír či sčítací arch z letáku a tužku, poznamenat si čas sčítání, všechny spatřené druhy, včetně jejich počtů, ukončit pozorování a teprve poté své záznamy – najednou – přepsat do počítače a odeslat.

Elektronický formulář má řadu výhod – výsledky z něj se objeví ihned na stránce, umožňuje zaznamenat více informací o místě pozorování (např. blízkost lesa, keřů či rybníků v okolí) a snáze se zpracovává (odpadá přepis dat).

Papírový formulář je volně ke stažení a můžete jej využít jako pomůcku při samotném sčítání a data pak odevzdat přes elektronický formulář.

Výsledky odešlete elektronicky do 19.1.2025.